W poniedziałek 30 maja 2011r. późnym wieczorem delegacja z gminy Ujazd powróciła z gminy Nusplingen w Niemczech. W dniach od 27 do 29 maja 2011r. w Nusplingen odbywał się  37 Młodzieżowy Konkurs Muzyki Młodzieżowej i Orkiestr Dętych. Jedna z uczestniczek tak przedstawiła swoje wrażenia.

W sobotę odwiedziliśmy nowo wybudowaną kaplicę Matki Europy, Ojciec Notker opowiadał nam o historii budowy kaplicy, której sam był inicjatorem. Dowiedzieliśmy się ile i jakie symbole biblijne kryją się we wnętrzu. Następnie nasz ksiądz wikary Adam Łotocki odprawił w niej Mszę Św. z naszym uczestnictwem.
W godzinach popołudniowych Burmistrz tamtejszej gminy Alfons Kühlwein oprowadzał nas po nowo odnowionym ratuszu, w którym sprawuje rządy ze swoimi pracownikami i radą miasta. Zobaczyliśmy biura i salę konferencyjną. Potem poszliśmy zwiedzać szkołę, przedszkole i kompleks sportowy oraz kryty basen. Na rynku miasteczka można było wysłuchać koncertu młodzieżowej orkiestry z Nusplingen. Po zakończeniu koncertu na rynku, udaliśmy się do hali na wieczór rozrywkowy z „ MV Nusplingen”.
    
W niedzielę rano ksiądz wikary z Ujazdu odprawił Mszę Św. w  językach niemieckim i polskim w kościele Św. Piotra i Pawła. Po południu na rynku miasta wysłuchaliśmy chóru młodzieżowego, po czym Burmistrzowie obydwu zaprzyjaźnionych gmin przemówili do zebranych gości, podkreślając temat przyjaźni i partnerstwa. Następnie część osób z rodzinami, u których mieszkaliśmy pojechała zwiedzać wykopalisko geologiczne, gdzie można było zobaczyć skamieniałości sprzed 10 tysięcy lat i dowiedzieć się interesujących rzeczy . Odwiedziliśmy również gospodarstwo rolne niedaleko Nusplingen, gdzie rolnik posiada hodowlę około 100 krów. Zobaczyliśmy wszystkie obiekty , którą służą hodowli bydła i zbiornik na mleko, w którym może się zmieścić do 5000 litrów.
Kilka osób z rodzinami z Nusplingen udała się zwiedzać przepiękne okolice Jeziora Bodeńskiego. Pozostali uczestnicy wyjazdu brali w dalszym ciągu udział  w programie rozrywkowym, w którym występowały kapele młodzieżowe.

Podczas pobytu w tym uroczym miasteczku przeżyliśmy piękne chwile i wiele zobaczyliśmy. Jesteśmy bardzo wdzięczni rodzinom, u których mogliśmy zamieszkać i gdzie zostaliśmy mile przyjęci oraz ugoszczeni. Nasz pobyt wzbogacił się o nowe doświadczenia i kontakty. Mamy nadzieję, że następne spotkanie z mieszkańcami gminy Nusplingen odbędzie się w niedługim czasie, tym razem na terenie naszej gminy.

  Grota.jpeg  Grota
  Kaplica Matki Europy.jpeg  Kaplica Matki Europy
  Koncert na rynku.jpeg  Koncert na rynku
  Koncert orkiestry na rynku.jpeg  Koncert na rynku
  Malownicza okolica.jpeg  Malownicza okolica
  Pożegnanie i odjazd1.jpeg  Pożegnanie i odjazd
  Pożegnanie i odjazd.jpeg  Pożegnanie i odjazd
  Ratusz sala narad.jpeg  Ratusz - sala narad
  Ratusz.jpeg  Ratusz
  Teren szkoły.jpeg  Teren szkoły
  Ulica w Nusplingen.jpeg  Ulica w Nusplingen
  Widok na Nusplingen1.jpeg  Widok na Nusplingen
  Widok na Nusplingen.jpeg  Widok na Nusplingen
  Wieczor rozrywkowy.jpeg  Wieczór rozrywkowy
  Wieczór rozrywkowy.jpeg  Wieczór rozrywkowy
  Wspólny chór na rynku występujących zespołów.jpeg  Wspólny chór
  Występ zespołu z Czech.jpeg  Występy zespołu z Czech
  Zakończenie konkursu orkiestr dętch  .jpeg  Zakończenie konkursu orkiestr dętych
  Zakończenie konkursu orkiestr dętych .jpeg  Zakończenie konkursu orkiestr dętych
  Zwiedzanie straży pożarnej.jpeg  Zwiedzanie straży pożarnej