10 maja br.  w bibliotece publicznej w Ujeździe odbyła się uroczysta ceremonia pasowania pierwszoklasistów na rycerzy książek i przyjęcia ich w poczet czytelników. Spotkanie przygotowały bibliotekarki-  Joanna Gisman i Wioleta Gustaw.         W  „ pasowaniu” uczestniczyła  klasa I szkoły podstawowej w Ujeździe  z wychowawczynią Bożeną Malosek.

Aby zasłużyć sobie na miano „rycerza książek” dzieci musiały przejść test czytelniczy, polegający  m.in.. na  samodzielnym przygotowaniu wizytówek , odgadnięciu tytułów bajek zgodnie z prezentowanymi rekwizytami , rozwiązaniu zagadek,itp.

Po dobrze zaliczonym egzaminie dzieci złożyły uroczystą przysięgę  zobowiązującą każdego z nich do częstego obcowania z książką i  pogłębiania swojej wiedzy . Niezwykłym przeżyciem było samo „ pasowanie”. W rycerza książek  przeistoczyła się bibliotekarka Joanna Gisman, która dotykając  magicznym mieczem ramienia każdego dziecka i wypowiadając tradycyjną formułkę przysięgi  przyjęła wszystkich uczniów do grona czytelników biblioteki. Na zakończenie spotkania  dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i listy do rodziców .