WARSZTATY FILCOWANIA   

i 9 grudnia br. Ośrodek Kultury zaprosił wszystkich zainteresowanych na warsztaty filcowania, które poprowadziła instruktorka pani Aleksandra Kostecka ze Strzelec Op.

21-osobowa grupa pań i młodziezy  każdorazowo przez 3 godz. z dużym zaangażowaniem  na mokro i na sucho  tworzyła różnego rodzaju ozdoby . Najwięcej bylo jednak kolczyków, korali i kwiatów.  

Filcowanie (z j.niemieckiego) a po polsku spilśnianie jest najstarszą znaną człowiekowi metodą uzyskiwania tkaniny. Najstarsze wiadomości na temat tej techniki pochodzą już z okresu neolitu. Filcu używano w Skandynawii, na Syberii jak również w starożytnym Rzymie i Grecji. Dzisiaj metoda spilśniania runa owczego odchodzi w niepamięć dlatego warta jest przypomnienia.

Współcześnie ręczne filcowanie wełny w Europie jest bardzo popularną metodą edukacji artystycznej. Z zajęć filcowania korzystać mogą dzieci, młodzież i dorośli. Praca z owczą wełną i samodzielne zamienianie jej w trójwymiarową formę daje nieograniczone możliwości i wspomaga rozwój wyobraźni, zdolności manualnych. Zajęcia filcowania wełny zwiększają wrażliwość, integrują grupę, są proste do zrealizowania w każdych warunkach. Zajęcia ręcznego wytwarzania filcu to twórcza zabawa z naturalnym surowcem i wielowiekową historią filcowania.