TARGI PANIEŃSKIE

20 maja 2012

W Ujeździe już po raz trzeci, po 70-letniej przerwie odbyły się Targi Panieńskie zorganizowane przez M-G Ośrodek Działalności Kulturalnej pod patronatem Burmistrza Ujazdu. Zgodnie z tradycją Młoda Para objechała bryczką Ujazd i okolice zapraszając mieszkańców na weselną biesiadę w rynku miasta. Tym razem rolę Młodej Pary pełnili Ania Soja z Ujazdu i Kamil Gajda z Dziewkowic. Po przyjeździe Młoda Para  przemaszerowała -  w orszaku weselnym złożonym z dziewcząt i chłopców oraz halabardników - na estradę ustawioną w centrum rynku.W częśći oficjalnej uroczystego otwarcia Targów dononał burmistrz Tadeusz Kauch. Po czym młodzi weselnicy oraz Goście udali się do sali widowiskowej na pokaz sukien ślubnych. W części artystycznej zaprezentowały się zespoły : Cuxy, Hexy z Ośrodka Kultury, wokalny ze szkoły podstawowej w Ujeździe, folklorystyczne Frohsinn z Ujazdu i Melodia z Sieroniowic, disco-polo Effect oraz kabaret Masztalscy. Niebywałą atrakcją były inscenizacje rycerskie w tym próba uprowadzenia panny młodej. Nie obyło się bez walki na miecze, ale młoda pani  została obroniona. Niemniej najwięcej emocji wśród młodych wzbudził długo oczekiwany  - taniec kotylionowy , który rozpoczął się o godz. 20.00. Taniec zainaugurowała salwa z muszkietów wydana szablą na polecenie burmistrza Ujazdu. Po czym młodzi stanęli do poloneza , aby płynnie przejść do walca z udziałem Młodej Pary i wszystkich panien i kawalerów z kotylionami . Na parkiecie wirowało 50 par i być może dla niektórych z nich  taniec kotylionowy będzie początkiem wspólnej drogi. Targi Panieńskie zakończyła zabawa tneczna z zespołem Contex.

Jak zawsze tak i tym razem organizatorzy zadbali o poczęstunek i promocję śląskiej kuchni. Każdy mógł skosztować  kołocza, grillowanego prosiaka i chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Wszyscy jednak z niecierpliwością czekali na delegacje sołeckie, które złożyły Młodej Parze - torty weselne. Swój własnoręcznie upieczony tort wręczył młodym również burmistrz Tadeusz Kauch. Torty były przepyszne o czym świadczył tłum wszystkich chętnych do ich degustacji, a która trwała ok 15 min. Wśród innych atrakcji wymienić należy m.in.: warsztaty szczudlarskie i  malowania twarzy, dyby z katem. Nad całością imprezy i jej sprawnym przebiegiem czuwali wodzirejowie - starostowie, czyli  kabaret Masztalscy, który doprawil całość humorem i dowcipem.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania: strażakom, policji, gimnazjum, szkole podstawowej w Ujeździe, DFK Ujazd,

sołectwom i sołtysom:

Jaryszów -pan Alojzy Kamiński, Sieroniowice -pani Magdalena Bartodziej, Nogowczyce -pani Ilona Ibrom, Balcarzowice -pani Teresa Cwielong, Stary Ujazd -pani Cecylia Kapica, Zimna Wódka -pan Krystian Muszkiet, Olszowa -pani Teresa Podolska, Niezdrowice -pani Irena Kois, Samorząd Mieszkańców w Ujeździe -pani Krystyna Wodniok oraz pani Elżbiecie Rangosz.

 

 

 

Projekt M-G Ośrodka Działalności Kulturalnej    w Ujeździe pod nazwą – Targi Panieńskie 2012” - współfinansowany przez Unię Europejską z Osi 4 Leader w ramach PROW 2007 – 2013, Działanie 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów. 
 
                                            Logo Stowarzyszenia Kraina św. Anny