Burmistrz Ujazdu i M-G Ośrodek Działalności Kulturalnej w Ujeździe

sobota 11maja 2013

  DNI PARTNERSTWA

 Ujazd Břidlič 

 

Przez dwa dni Ujazd świętował 790- rocznicę otrzymania praw miejskich, 400 -lecie kościoła p.w. św. Andrzeja oraz Targi Panieńskie. Pogoda nie dopisałała, ale mieszkańcy i goście nie zawiedli. Na obchody rocznicowe licznie do nas zjechali mieszkańcy z gmin patrnerskich: Břidličnej, Nusplingen, Lobenstein , a także z zaprzyjaźnionej gminy Levoca na Slowacji. Gościem honorowym był potomek ostatnich właścicieli Ujazdu Graf von  Kraft Hohenlohe-Oehringen wraz z małżonką Katariną. Sobotnie uroczystości zainaugurowała msza św. koncelebrowana po polsku, czesku i niemiecku z udziałem dostojników kościoła, w tym arcybiskupa Alfonsa Nossola.

O godz. 14.30 z rynku do parku miejskiego wyruszył barwny korowód historyczny, w którym udział wzięły, min. miasta partnerskie i burmistrzowie :

Bohumir Kamenec-Břidličná, Alfons Kűhlwein- Nusplingen, ThomasWeigelt- Lobensteinmarszałek woj.opolskiego Józef Sebesta, starosta strzelecki Józef Swaczyna oraz przedstawiciele wojewódzkich i powiatowych władz samorządowych, organizacji i stowarzyszeń, burmistrz Ujazdu Tadeusz Kauch, miejscy radni , księża: ks. Gephard Streicher z Nusplingen, Piotr Oskvarek z Bridlicnej,  ks. prałat Werner Szygula, ks, proboszcz Zygfryd Flak, ks.wikary Adam Łotocki z Ujazdu. Historyczny orszak poprowadzili rycerze wraz  z księciem opolskim i orkiestrą flagową Fanfarenzug z Nusplingen. Barwnie prezentowały sie zespoły folklorystyczne , przedszkolaki, oraz młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum, która specjalnie na tę okazję przygotowała stroje historyczne.

W dalszej części programu - pod namiotem biesiadnym odbyła się inscenizacja nadania praw miejskich , wręczenia aktu lokacyjnego i kluczy do miasta. Klucze do bram miasta burmistrz Tadeusa Kauch wręczył burmistrzom partnerskich miast oraz grafowi Kraftowi Hohenlohe-Oehringen. Część oficjalną zakończyły przemówienia i turniej o glejt burmistrza. W części artystycznej. wystąpiły zespołoły z zaprzyjaźnionych miast. Chór Bernardyny z Břidličnej , Fanfarenzug z Nusplingen, chór z Lobenstein, zespół Ľudová hudba Branisko ze Slowacji, przedszkolaki , mlodzież szkoły podst. i gimnazjum z Ujazdu, zespół śpiewaczy Frohsinn, zespoły taneczne Cuxy i Hexy z Ośrodka Kultury w Ujeździe, zespół folklorystyczny Melodia z Sieroniowic Na zakończenie tej części  programu  ogłoszono wyniki konkursu plastycznego i fotograficznego zorganizowanego pod hasłem "Piękno miasta i okolicy"  oraz wręczono laureatom nagrody. O godz. 20,00 odbył się koncert zespołu Sumptuastic, który zgromadził  rzeszę fanów. Pierwszy dzień uroczystości zakończył pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna z zespołem Contex. Wsród imprez towarzyszących dużym powodzeniem cieszyły się darmowe karuzele, obozowisko rycerskie, przejażdżki ciuchcią, warsztaty malowania twarzy i robienia dużych baniek mydlanych. Niewątpiwą atrakcją był  mincerz i specjalnie na tę okazję wybite 1000 monet z herbem Ujazdu i Břidličnej

Relacji z drugiego dnia imprezy - niedzieli - szukaj w następnej zakładce

 

 

oprac.G.K.