Radzenie sobie ze skutkami zdarzeń krytycznych
Radzenie sobie ze skutkami zdarzeń krytycznych
Placówka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Strzelcach Opolskich oferuje pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży z terenów powodziowych w formie konsultacji oraz terapii indywidualnej na terenie poradni. Istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć warsztatowych dla uczniów na terenie szkół, których celem jest redukowanie skutków stresu pourazowego. Prowdzone są również zajęcia warsztatowe dla nauczycieli dotyczące form pomocy dzieciom w zdarzeniach traumatycznych.
Sytuacje tragiczne oraz kryzysy z którymi trudno sobie poradzić, są wpisane w ludzkie życie. Szczególną grupą takich sytuacji są kryzysy środowiskowe (katastrofy naturalne bądź spowodowane przez człowieka), w których lidzie nie z własnej winy przeżywają nagłe wydarzenia, mogące wiązać się z poważnym zagrożeniem zdrowia i życia własnego lub innych, bliskich osób.
Takie zdarzenia wywołują cały łańcuch reakcji psychologicznych i fizjologicznych, które są normalną reakcją na sytuacje zagrażające.
Dla wielu osób najgorszym okresem jest moment "wyjścia" z sytuacji zagrażającej, kiedy to co najgorsze już minęło, a wciąż jeszcze odczuwa się silne emocje. Wielu ludzi oczekuje, że uczucia się uspokoją i pozwolą zdroworozsądkowo, racjonalnie myśleć i działać. Kiedy tak się nie dzieje, często starają się to ukryć przed innymi, nawet najbliższymi osobami - w obawie, że to co przeżywają jest czymś nienaturalnym, wstydliwym i świadczącym o słabości. Czasami nie decydują się poproscić bądź przyjąć oferowanej z zewnątrz pomocy.
REAKCJE NA ZDARZENIA TRAUMATYCZNE
- Szok
- Strach i lęk o przyszłość
- Gniew i poczucie niesprawiedliwości
- Poczucie winy
- Bezradność i poczucie niemocy
- Chwiejność emocjonalna
- Silne odczuwanie straty, poczucie bycia w żałobie
- Uporczywie powracające myśli na temat zdarzenia
- Utrata zaufania do siebie i wiary w siebie
- Reakcje fizykalne (zaburzenia snu, jedzenia, koncentracji uwagi, nadmierna bądź osłabiona aktywność ruchowa, itp.)
- Uczucie wyobcowania, z towarzyszącą utratą zainteresowania otaczającą rzeczywistością
Jeśli doświadczyłeś sytuacji traumatycznej, nie oczekuj, że tragiczne wspomnienia i przykre, a niejednokrotnie przerażające uczucia szybko miną - zazwyczaj jest tak, że odchodzą i powracają co jakiś czas.
Próby zapomnienia i przemilczenia tego, co się stało, pomagają tylko na chwilę. Zamykanie się w sobie, nie pozwalanie sobie na okazywanie uczuć i udawanie, że nic niepokojącego się nie dzieje, może powodować narastanie trudności emocjonalnych.
CO MOŻESZ ZROBIĆ?
- Poprawa samopoczucia oraz odbudowa poczucia bezpieczeństwa i wiary we własne możliwości wiąże się z ujawnieniem uczuć i myśli związanych z sytuacją, jaką przeżyłeś. Z tego względu pomocne jest mówienie o wydarzeniu.
- Mów o tym, co się stało. Taka rozmowa zwykle jest trudna, ale pomaga - szczególnie, kiedy dotyczy przeżywanych uczuć.
- Uświadom sobie, że inni przeżywają podobne, a często takie same emocje.
- Dbaj o swoją kondycję, nie pij i nie pal zbyt dużo. Możesz mieć wrażenie, że używki pomagają ci obniżyć napięcie, jednak jest to efekt chwilowy.
KIEDY SZUKAĆ POMOCY?
Możesz prosić o pomoc w każdej chwili. Jednak pewne symptomy są szczególnie niepokojące i wymagają dodatkowego, profesjonalnego wsparcia. Zgłoś się do psychologa gdy:
- niepokojące cię objawy paraliżują twoją aktywność,
- pomimo upływającego czasu czujesz się napiety, wyczerpany, trudno jest ci kontrolować własne emocje, jesteś przygnębiony, nie zauważasz choćby małych sukcesów i drobnych osiągnięć,
- masz kłopoty z zasypianiem, dręczą cię koszmary,
- pojawiają się objawy chorobowe, a interwencje lekarskie nie przynoszą poprawy,
- nie masz z kim porozmawiać, a czujesz taką potrzebę,
- twoje stosunki w pracy uległy wyraźnemu pogorszeniu od czasu zdarzenia,
- zaczynasz palić i pić za dużo lub zażywać zbyt dużo leków.
Nie wstydź się szukać pomocy - nie jest to oznaką twojej słabości. Pomoc z zewnątrz ułatwi ci przejście najtrudniejszego okresu, ułatwi ci zebranie sił.
Kilka ważnych miejsc w których możesz uzyskać pomoc:
NZOZ Centrum Terapii i Psychoprofilaktyki w Strzelcach Opolskich ul. M. Prawego 48 |
77 550 01 17 512 226 373 |
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Strzelcach Opolskich ul. B. Chrobrego 5 Pomoc psychologiczna i pedagogiczna dla dzieci i młodzieży |
77 461 30 26 77 461 36 10 |
Ośrodek Pomocy Społecznej w Ujeździe, ul. Sławięcicka 8 Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawadzkiem, ul. Dębowa 11 M-G Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolonowskiem, ul. Ks. Czerwionki 39 |
77 463 70 47 77 462 20 95 77 461 10 75 |
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelcach Opolskich ul. B. Chrobrego 5 Pomoc socjalna, prawna, psychologiczna |
77 461 33 81 |