POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU STWIERDZENIA POWSTANIA SZKODY ŁOWIECKIEJ – KROK PO KROKU:
1. 3 DNI od dnia stwierdzenia szkody – tyle czasu ma właściciel lub posiadacz gruntu na zgłoszenie szkody w formie pisemnej do osoby uprawnionej przez dzierżawcę bądź zarządcę obwodu łowieckiego, którym najczęściej jest koło łowieckie, do przyjmowania zgłoszeń szkód wyrządzonych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny w uprawach i płodach rolnych (14 dni w przypadku szkód wyrządzonych w sadach).
2. W ciągu 7 DNI od zgłoszenia szkody dzierżawca bądź zarządca obwodu łowieckiego dokonuje oględzin (wstępnego szacowania szkody) zawiadamiając o ich terminie poszkodowanego nie później niż na dwa dni przed ich dokonaniem. Z oględzin sporządzany jest protokół.
3. Najpóźniej na dzień przed zbiorem uszkodzonej lub zniszczonej uprawy dokonuje się ostatecznego szacowania szkody i wyliczenia związanej z nim wysokości odszkodowania. W związku z powyższym, w terminie 7 dni przed zamierzonym sprzętem uszkodzonej uprawy, należy powiadomić o tym fakcie dzierżawcę bądź zarządcę obwodu łowieckiego. Z ostatecznego szacowania sporządzany jest protokół.
4. Zaleca się uprzątnięcie płodów z uszkodzonej uprawy po przeprowadzeniu ostatecznego szacowania szkody. Pozostawienie ich w miejscu wystąpienia szkody pozbawia poszkodowanego możliwości ponownego szacowania szkody w sytuacji zwiększania się szkody. Wyjątek stanowią niekorzystne warunki pogodowe uniemożliwiające uprzątnięcie płodów. Za porozumieniem stron dokonuje się ponownego szacowania szkody, jednak nie dalej niż w terminie 7 dni od ostatecznego szacowania szkody.
5. Odszkodowanie wypłacane jest w terminie 30 dni od daty sporządzenia protokołu ostatecznego szacowania szkody (lub ponownego szacowania szkody, w sytuacji gdy ponowne szacowanie szkody miało miejsce).
PAMIĘTAJ:
- informacje dot. osób uprawnionych do przyjmowania zgłoszeń szkód łowieckich dostępne są u właściwego miejscowo wójta (burmistrza) oraz właściwej terytorialnie izby rolniczej
- zgodnie z §2, ust. 3 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 8 marca 2010 roku w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych (Dz. U. nr 45, poz. 272), dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego zawiadamia poszkodowanego o terminie oględzin, ostatecznego szacowania szkody lub ponownego szacowania szkody nie później niż na 2 dni przed ich dokonaniem.
- przedstawiciel izby rolniczej może uczestniczyć w procesie szacowania szkód łowieckich na żądanie jednej ze stron
- należy uczestniczyć w szacowaniu szkody – nieobecność poszkodowanego nie wstrzymuje procesu szacowania
- poszkodowanego może reprezentować pełnomocnik
- poszkodowany może wnosić uwagi i zastrzeżenia do protokołu (również te dotyczące sposobu szacowania bądź wysokości odszkodowania)
- podpisanie protokołu bez uwag to zgoda na wysokość odszkodowania w nim zawartą
- organem mediacyjnym w rozstrzyganiu sporów jest właściwy miejscowo urząd gminy
- możliwe jest wstąpienie na drogę sądową z pozwem o zapłatę w przypadku nierozstrzygniętego sporu
ZAŁĄCZNIKI:
1. DOCXpostępowanie upominawcze..docx (14,77KB)
2. DOCXostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty..docx (11,84KB)
3. DOCXpolubowne załatwienie sporu..docx (11,53KB)
4. DOCXpełnomocnictwo..docx (11,41KB)
5. DOCXzawiadomienie o zbiorze..docx (12,71KB)
6. DOCXzgłoszenie szkody łowieckiej..docx (12,65KB)
7. DOCXprotokół szacowania szkód..docx (385,42KB)
8. PDFwzor protokołu szacowania.pdf (47,28KB)
9. PDFUstawa1995.pdf (222,87KB)