Stanowisko Związku w sprawie przyjmowania w PSZOK-ach pozostałości środków wysokotoksycznych lub opakowań po nich
Związek Międzygminny ”Czysty Region” w ramach pobieranych opłat od mieszkańców zajmuje się zagospodarowaniem odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości zamieszkałych. Działania te są realizowane zgodnie z Uchwałą Nr LXXIV/15/2020 Zgromadzenia Związku Międzygminnego „Czysty Region” z siedzibą w Kędzierzynie-Koźlu z dnia 20 października 2020 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Oprócz odpadów odbieranych bezpośrednio z nieruchomości, mieszkańcy mają możliwość oddawania odpadów komunalnych w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub Mobilnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK), prowadzonych w ramach działalności Związku. Rodzaj i ilość odpadów komunalnych przyjmowanych w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w MPSZOK lub PSZOK zostały określone w załączniku nr 1 do ww. Uchwały, zgodnie, z którym przyjmowane są:
- papier i tektura, w tym opakowania,
- metal, w tym opakowania (drobny złom żelazny, puszki, nakrętki, kapsle itp.),
- tworzywa sztuczne,
- szkło stanowiące opakowania szklane,
- szkło płaskie niehartowane,
- opakowania wielomateriałowe,
- bioodpady – surowe odpady roślinne,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, w tym zużyty sprzęt RTV i AGD, zabawki i urządzenia zasilające baterią, lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć,
- baterie i akumulatory,
- przeterminowane leki,
- chemikalia (rozpuszczalniki, farby, kleje itp., detergenty) oraz opakowania zawierające odpady niebezpieczne),
- odpady o charakterze medycznym (np. igły, strzykawki),
- odpady wielkogabarytowe,
- popiół,
- styropian opakowaniowy,
- oleje i tłuszcze,
- opony (obowiązują limity),
- odpady budowlane i rozbiórkowe (obowiązują limity).
Chemikalia, które można oddać w PSZOK-ach, to jedynie te o niskiej toksyczności, niewymagające od użytkownika specjalistycznego przeszkolenia. Pracownicy PSZOK nie potrzebują dodatkowych uprawnień, aby je przyjąć. Środki o wysokiej toksyczności (w tym opakowania po takich substancjach), które ostatnio stały się przedmiotem ogólnopolskiej debaty ze względu na przypadki śmiertelnych zatruć, nie są przyjmowane w PSZOK-ach. Związek Międzygminny nie posiada uprawnień ani infrastruktury do ich obsługi.
Zgodnie z przepisami prawa, posiadacz takich środków ma obowiązek przekazać je podmiotowi wprowadzającemu je do obrotu, tj. w miejscu nabycia (hurtownia, sklep, dostawca). Dystrybutorzy tych substancji mają prawny obowiązek ich przyjęcia (art. 66 i 67 Ustawy z dnia 8 marca 2013r. o środkach ochrony roślin).
Linki do artykułów z serwisu gov.pl w przedmiotowym temacie:
https://www.gov.pl/web/krus/jak-postepowac-ze-zuzytymi-opakowaniami-po-srodkach-ochrony-roslin
https://www.gov.pl/web/piorin/apel-o-bezpieczny-zwrot-lub-oddanie-do-utylizacji-preparatow-do-fumigacji-nabytych-przez-osoby-nieuprawnione2
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/jak-uzyskac-pomoc-w-utylizacji-srodkow-ochrony-roslin-do-zwalczania-szkodnikow
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/stosuj-bezpiecznie-srodki-ochrony-roslin
Z poważaniem
Karina Kacperczyk
Przewodnicząca Zarządu
Związku Międzygminnego „Czysty Region”